وبلاگ

روند تحول فناوری در صنعت فندک از ابتدای دوره‌ی صنعتی تا امروز

روند تحول فناوری در صنعت فندک از ابتدای دوره‌ی صنعتی تا امروز

روند تحول فناوری در صنعت فندک از ابتدای دوره‌ی صنعتی تا امروز

فَندَک ابزاری برای ایجاد آتش به منظور سوزاندن ماده یا ابزاری دیگر است. فندک معمولاً برای گیراندن سیگار، پیپ، شعله اجاق و زغال کباب‌پز بکار می‌رود.

فندک از یک محفظه فلزی یا پلاستیکی پرشده با مایع آتشگیر (نفت یا گاز مایع)، بخش جرقه‌زن و بخش تعبیه شده برای خاموش کردن آتش تشکیل شده‌است.

خاموش کردن آتش یا از راه قطع کردن هوا یا قطع کردن سوخت انجام می‌گیرد.

تاریخچه فندک زیپو

شاید مشهورترین کارخانه‌ای که در تولید فندک به موفقیت رسیده، «زیپو» باشد. ایده ساخت فندکی که بر اثر وزش باد خاموش نشود، باعث شده تا پس از گذشت حدود 75 سال از تولید اولین زیپو، هنوز هم مهم‌ترین و پرفروش‌ترین مارک فندک در جهان باشد. زیپو با بنزین مخصوص به خود روشن می‌شود و برای روشن‌کردن آن فقط کافی است یک بار فتیله‌اش آتش بگیرد. فندک که روشن شود،‌ دیگر نیازی به نگه ‌داشتن چیزی وجود ندارد. فتیله ‌از بنزین مخصوص زیپو تغذیه می‌کند و روشن می‌ماند.
جورج بلیسدل، نخستین فندک زیپو را در سال 1932 در بردفورد پنسیلوانیا، تولید کرد و آن را به قیمت یک دلار و 95 سنت فروخت. او نام زیپو را به این دلیل برای این فندک انتخاب کرد که در هنگام روشن شدن، صدایش شبیه زیپ لباس بود.

جورج بلیزدل

جورج بلیزدل

اول فندک اختراع شد یا کبریت؟

کبریت سه سال بعد از فندک اختراع شده است

اولین کبریت در سال ۱۸۲۶ توسط فردی به نام جان واکر از انگلستان اختراع شد اما با این حال کبریت ها در آن زمان زیاد قابل اعتماد نبودند پس این اختراع در آن زمان زیاد موفقیت آمیز نبود.

اما پنج سال بعد فردی به نام چارلز سوریا از فرانسه موفق به ساخت کبریتی شد که در آن از فسفر سفید استفاده میشد اما کمی بعد فهمیدند که فسفر های سفید بسیار سمی و خطرناک هستند به طور که بسیاری از کارگرانی که در کارخانه کبریت کار میکردند از یک انحطاط وحشتناک به نام «فک فسی» رنج می بزدند.

فسفر سفید تا سال ۱۹۰۰ برای همه کبریت ها استفاده میشد ، زمانی که دولت ایالات متحده به همراه اروپا تولیدکنندگان را مجبور به تغییر به یک ماده شیمیایی غیرسمی کردند.

تاریخچه فندک رانسون

کمپانی رانسون یکی از بهترین برند های تولید فندک در جهان است.

این کمپانی به دلیل توجه زیاد به طراحی فندک های خود محبوبیت زیادی بین مردم تمام دنیا پیدا کرده است.

کمپانی رانسون یکی از اولین تولید کننده های فندک و بنیان گزار تجارت فندک در جهان است.

قدمت کمپانی رانسون بسیار زیاد بوده و این برند جز خوشنام ترین ها در جهان است.

سال 1959-رانسون ( نماد کیفیت در جهان)

در این سال رانسون فندک cadet  lighter  را وارد بازار کرد.که این فندک یکی از پرفروش ترین فندک ها در ان سال شناخته شد؛ این فندک در کشور انگلیس تولید و مزیت ان سپر ضد باد ان بود.

سال 2007 . رانسون

کمپانی رانسون در این سال 5000 فندک گازی به نام ronson varaflame تولید کرد.

این فندک ها علاوه بر جعبه های زیبا و خاصشان ؛در بین کلکسیونرها بسیار محبوب شدند.

مهمترین راز دوام و فروش بالای کمپانی رانسون توجه به طراحی محصولات بود.این فندک های زیبا مطمئنا توجه هر کسی که به فندک و زیبایی ان علاقه دارد را جلب می نماید.

مستر فلاسک : اینک در استانه بیست و یکمین سال فعالیت خود با بیش از هزاران مدل محصول به عنوان بزرگترین مجموعه در زمینه فندک و فلاسک های جیبی شناخته می شود (کارانتی مادام العمر )شعار کمپانی مستر فلاسک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *